albums.mercurybay@fishgrid.com Mercury Bay Game Fishing Club

+64 7 866 4121

office@mbgfc.co.nz

Mercury Bay Game Fishing Club
Barmen Peter & John
Barmen Peter & John
Jack and Dad
Jack and Dad
Ladies on the Till Regan and Carolyn
Ladies on the Till Regan and Carolyn
Coastguard members doing the bbq
Coastguard members doing the bbq
Yum Onions
Yum Onions
Freelance Team
Freelance Team
Kylie of ReelChix Fish Earl, ENL Tournament Sponsor
Kylie of ReelChix Fish Earl, ENL Tournament Sponsor
Furuna Snapper World Cup
Furuna Snapper World Cup
First of the Last Angler Standing Winners Paul Knight, Te Arakau Houston, Craig Farr
First of the Last Angler Standing Winners Paul Knight, Te Arakau Houston, Craig Farr
Lucky Angler: Nathan Wilson
Lucky Angler: Nathan Wilson
Lucky Angler: Mel Sturgeon
Lucky Angler: Mel Sturgeon
Team Wasted Days
Team Wasted Days
Birthday Boy Wayne Kitchen
Birthday Boy Wayne Kitchen
Lucky Draw Winner: Paul Willis
Lucky Draw Winner: Paul Willis
Lucky Radio Draw: Baracouda
Lucky Radio Draw: Baracouda
Lucky Radio Draw: Moggie
Lucky Radio Draw: Moggie
The Boat Rumours won a voucher from: Whitianga Tyre & Alignment
The Boat Rumours won a voucher from: Whitianga Tyre & Alignment
Ron from LaNavire won this lucky Radio draw
Ron from LaNavire won this lucky Radio draw
Frank Caulton with the Quirt Kayak from Dive Zone
Frank Caulton with the Quirt Kayak from Dive Zone
Marcus Grayling 2nd Trevally Daily Prize
Marcus Grayling 2nd Trevally Daily Prize
Brad Johnson 1st Trevally Daily Prize
Brad Johnson 1st Trevally Daily Prize
John Barrett 1st Skipjack Tuna Daily Prize
John Barrett 1st Skipjack Tuna Daily Prize
Alwin Haagner Winner of Carters Whitianga Hitachi Combo Set
Alwin Haagner Winner of Carters Whitianga Hitachi Combo Set
ENL Sponsor Earl Bond
ENL Sponsor Earl Bond
Max receiving a Lucky Angler Draw
Max receiving a Lucky Angler Draw
Owen laker receiving 3rd Snapper Daily Prize
Owen laker receiving 3rd Snapper Daily Prize
Brad Russell 2nd Snapper Daily Prize
Brad Russell 2nd Snapper Daily Prize
Mark Phillips won the Furuno FCV627 for catching a snapper closest to 6.72kg His fish was 6.610kg
Mark Phillips won the Furuno FCV627 for catching a snapper closest to 6.72kg His fish was 6.610kg
Tim Bowker 1st Kingfish Daily Prize
Tim Bowker 1st Kingfish Daily Prize
Rod Johnson 1st Albacore Daily Prize
Rod Johnson 1st Albacore Daily Prize
Wayne MacFarlane 1st Mahimahi Daily Prize
Wayne MacFarlane 1st Mahimahi Daily Prize
Glen Debenham 1st Billfsih Daily Prize Blue Marlin 176.1kg
Glen Debenham 1st Billfsih Daily Prize Blue Marlin 176.1kg
Diana Franklin Lucky Angler Draw ENL Uniden 250g handheld VHF
Diana Franklin Lucky Angler Draw ENL Uniden 250g handheld VHF
LAST ANGLERS STANDING Nightly Draw winners John Metcalfe, Peter Thomas, Frank Caulton
LAST ANGLERS STANDING Nightly Draw winners John Metcalfe, Peter Thomas, Frank Caulton
176.1kg Blue Marlin Caught by Glen Debenham on Aquaholic
176.1kg Blue Marlin Caught by Glen Debenham on Aquaholic
John van Ham Etches 1st Kahawai Day 1
John van Ham Etches 1st Kahawai Day 1
Dickette of the Day
Dickette of the Day
Dick of the Day Big Bad Wolf
Dick of the Day Big Bad Wolf
Lucky Angler Draw Mark Phillips
Lucky Angler Draw Mark Phillips
Harcourt's Radio Draw Legasea
Harcourt's Radio Draw Legasea
Radio Draw On A Mission
Radio Draw On A Mission
2nd Kahawai Day 2 Bob Segetin
2nd Kahawai Day 2 Bob Segetin
1st Kahawai Day2 Jim Nicholson
1st Kahawai Day2 Jim Nicholson
Jim Nicholson Friday Special Fish Prize Closest to Kahawai 3.17 Sponsor: Peninsula Auto Electric
Jim Nicholson Friday Special Fish Prize Closest to Kahawai 3.17 Sponsor: Peninsula Auto Electric
2nd Trevally Day 2 Tim Wood
2nd Trevally Day 2 Tim Wood
1st Trevally Day 2
1st Trevally Day 2
Friday Special Fish Prize Trevally Closest to 2.47kg Tim Wood Sponsor ENL
Friday Special Fish Prize Trevally Closest to 2.47kg Tim Wood Sponsor ENL
1st Skipjack Tuna Day 2 Prize Bradley Harris
1st Skipjack Tuna Day 2 Prize Bradley Harris
Lucky Angler Draw Patrick Grimes
Lucky Angler Draw Patrick Grimes
3rd Snapper Day 2 Peter Scott
3rd Snapper Day 2 Peter Scott
2nd Snapper Day 2 Graham Bell
2nd Snapper Day 2 Graham Bell
1st Snapper Day 2 Owen Laker
1st Snapper Day 2 Owen Laker
1st Kingfish Day 2 Leanne Dixon
1st Kingfish Day 2 Leanne Dixon
2nd Kingfish Day 2 Kevin Parry
2nd Kingfish Day 2 Kevin Parry
1st Albacore Day 2 Keith Worboys
1st Albacore Day 2 Keith Worboys
1st Mahimahi Day 2 Glen Debenham
1st Mahimahi Day 2 Glen Debenham
1st Billfish Day 2 Ashley Wallis Shortbill Spearfish
1st Billfish Day 2 Ashley Wallis Shortbill Spearfish
Luck Angler - Don Brown Uniden Atlantis 250G Sponsor ENL
Luck Angler - Don Brown Uniden Atlantis 250G Sponsor ENL
Atlantis 250G from ENL Don Brown
Atlantis 250G from ENL Don Brown
3rd Group of 3 to qualify for Last Angler Standing Barry Foster, Darryl Whiteman, Ivan Papich Sponsors: Hopper Construction Ltd Pacific Coast Marine Ltd
3rd Group of 3 to qualify for Last Angler Standing Barry Foster, Darryl Whiteman, Ivan Papich Sponsors: Hopper Construction Ltd Pacific Coast Marine Ltd
Regan and Penny took a flight around the tournament boats
Regan and Penny took a flight around the tournament boats
Lucky Angler Ricky Goodlet
Lucky Angler Ricky Goodlet
Friday night Radio Draw From the boat Rumors
Friday night Radio Draw From the boat Rumors
Friday night Radio Draw Winner Zambucca
Friday night Radio Draw Winner Zambucca
Lucky Radio Draw Downtime
Lucky Radio Draw Downtime
Lucky Radio Draw Inyago
Lucky Radio Draw Inyago
2nd Kahawai Day 3 Stu Arnold
2nd Kahawai Day 3 Stu Arnold
1st Kahawai Day 3 Saniel Barrett
1st Kahawai Day 3 Saniel Barrett
2nd Trevally Day 3 Ryan Dixon
2nd Trevally Day 3 Ryan Dixon
1st Trevally Day 3 Bill Jackson
1st Trevally Day 3 Bill Jackson
1st Skipjack Tuna Day 3 Tom Riddle
1st Skipjack Tuna Day 3 Tom Riddle
Lucky Angler Draw Grame Tucker
Lucky Angler Draw Grame Tucker
3rd Snapper Day 3 Phil Mosen
3rd Snapper Day 3 Phil Mosen
2nd Snapper Day 3 Graham Bell
2nd Snapper Day 3 Graham Bell
1st Snapper Day 3 Toby Kemp
1st Snapper Day 3 Toby Kemp
Saturday Special Prize Snapper closest to 4.61 kg Nathan Wilson 4.60 kg
Saturday Special Prize Snapper closest to 4.61 kg Nathan Wilson 4.60 kg
1st Kingfish Day 3 Kylie Laker
1st Kingfish Day 3 Kylie Laker
Saturday Special Fish Prize Kingfish closest to 14.78 kg Kylie Laker 16.46 kg Sponsor: Carters Whitianga
Saturday Special Fish Prize Kingfish closest to 14.78 kg Kylie Laker 16.46 kg Sponsor: Carters Whitianga
1st Albacore Day 3 Thomas Maxwell
1st Albacore Day 3 Thomas Maxwell
Lucky Angler Draw Mark Cosgrove
Lucky Angler Draw Mark Cosgrove
1st Mahimahi Day 3 Michael Graves
1st Mahimahi Day 3 Michael Graves
Lucky Angler Draw Marcus Grayling
Lucky Angler Draw Marcus Grayling
Heaviest Fish up the River Bruce Andrews
Heaviest Fish up the River Bruce Andrews
Winner: 2nd Kahawai John van Ham Etches
Winner: 2nd Kahawai John van Ham Etches
Winner: 1st Kahawai Jim Nicholson
Winner: 1st Kahawai Jim Nicholson
Winner: 2nd Trevally Bill Jackson
Winner: 2nd Trevally Bill Jackson
Winner: Trevally 1st Bill Jackson
Winner: Trevally 1st Bill Jackson
Winner 3rd Skipjack Tuna Chris Johnston
Winner 3rd Skipjack Tuna Chris Johnston
Winner 2nd Skipjack Tuna Left: Bradley Harris
Winner 2nd Skipjack Tuna Left: Bradley Harris
Winner: 3rd Skipjack Tuna Chris Johnston
Winner: 3rd Skipjack Tuna Chris Johnston
Winner 4th and 5th Snapper Graham Bell
Winner 4th and 5th Snapper Graham Bell
Winner 3rd Snapper Mark Phillips
Winner 3rd Snapper Mark Phillips
Winner 2nd Snapper Toby Kemp
Winner 2nd Snapper Toby Kemp
ENL Sponsor Earl Bond
ENL Sponsor Earl Bond
ENL sponsor presenting Owen Laker with a plaque for Heaviest Snapper
ENL sponsor presenting Owen Laker with a plaque for Heaviest Snapper
Winner Heaviest Snapper Owen Laker
Winner Heaviest Snapper Owen Laker
Average weight snapper 2.808 kg Tom Henry 2.770
Average weight snapper 2.808 kg Tom Henry 2.770
Winner 3rd Kingfish Nathan Wilson
Winner 3rd Kingfish Nathan Wilson
Winner 2nd Kingfish Toby Kemp
Winner 2nd Kingfish Toby Kemp
Winner Heaviest Kingfish Leanne Dixon
Winner Heaviest Kingfish Leanne Dixon
Winner 3rd Albacore Tas Smith
Winner 3rd Albacore Tas Smith
Winner 2nd Albacore Wayne MacFarlane
Winner 2nd Albacore Wayne MacFarlane
Winner Heaviest Albacore Rod Johnson
Winner Heaviest Albacore Rod Johnson
Winner 3rd Mahimahi Alwin Haargner
Winner 3rd Mahimahi Alwin Haargner
Winner 2nd Mahimahi Michael Graves
Winner 2nd Mahimahi Michael Graves
Heaviest Mahimahi Winner Wayne MacFarlane
Heaviest Mahimahi Winner Wayne MacFarlane
Heaviest Shortbilled Spearfish Winner Ashley Wallis
Heaviest Shortbilled Spearfish Winner Ashley Wallis
Lucky Angler Draw Graeme Bell
Lucky Angler Draw Graeme Bell
Lucky Angler Draw Jason Tarrent/Hoskins
Lucky Angler Draw Jason Tarrent/Hoskins
Winner of Heaviest Billfish Glen Debenham
Winner of Heaviest Billfish Glen Debenham
Phillip Thomson and Rod Johnson Tag & Release Billfish
Phillip Thomson and Rod Johnson Tag & Release Billfish
Phillip Thomson won the Home Entertainment System for T&R
Phillip Thomson won the Home Entertainment System for T&R
Rod Johnson with his prizes for Tag & Release
Rod Johnson with his prizes for Tag & Release
1st off the stage in Last Angler Standing Frank Caulton
1st off the stage in Last Angler Standing Frank Caulton
2nd off the stage Last Angler Standing Craig Farr
2nd off the stage Last Angler Standing Craig Farr
3rd off the Stage Last Angler Standing Ivan Papich
3rd off the Stage Last Angler Standing Ivan Papich
4th off the stage Last Angler Standing John Metcalfe
4th off the stage Last Angler Standing John Metcalfe
5th off the stage Last Angler Standing Barry Foster
5th off the stage Last Angler Standing Barry Foster
6th Man off the stage Last Angler Standing Mark Buckman
6th Man off the stage Last Angler Standing Mark Buckman
Last 4 men standing to win a trip for 2 to American Samoa
Last 4 men standing to win a trip for 2 to American Samoa
7th man off the stage Last Angler Standing Paul Knight
7th man off the stage Last Angler Standing Paul Knight
3 to go
3 to go
8th man off the stage Last Angler Standing Matt Johnson
8th man off the stage Last Angler Standing Matt Johnson
2 Left
2 Left
Last two standing with sponsor from Hopper Construction - Dave Booker
Last two standing with sponsor from Hopper Construction - Dave Booker
Te Arakau Houston and Darryl Whiteman Finalists
Te Arakau Houston and Darryl Whiteman Finalists
Darryl Whiteman Winner Last Angler Standing
Darryl Whiteman Winner Last Angler Standing
Project Manager for Hopper Construction congratulating the winner of Last Angler Standing Darryl Whiteman
Project Manager for Hopper Construction congratulating the winner of Last Angler Standing Darryl Whiteman
Winning Heaviest Billfish
Winning Heaviest Billfish